Centos vps webuzo panel kurulumu

49
9141

Merhaba bu yazımda sizlere Centos vps üzerine webuzo panelin nasıl kurulduğunu anlatacağım.  Webuzo panelle ilgili kısa bir ön bilgi vereyim. Tek kişilik kullanım için tasarlanmış bir host yönetim panelidir yani reseller oluşturamazsınız, free olarak yada aylık 2.5 $ lisans ücreti ödeyerek full olarak kullanabilirsiniz.  Panel demosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://demo.webuzo.com/enduser

Şimdi kuruluma geçelim.

Öncelikle putty ile serverimize ssh bağlantısı sağlıyor ve root olarak oturum açıyoruz.


sistemi güncelliyelim

yum -y update

komutu yazıp enterliyoruz ve güncelleme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra  aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayalım.

webuzo panel yükleme dosyasını vpsmize çekiyoruz.

wget http://files.webuzo.com/install.sh

yükleme dosyamıza gerekli izinleri veriyoruz.

chmod +x install.sh

ve çalıştrıyoruz. Kurulum herşeyi halledecek kurulumun tamamlanmasını bekleyin

./install.sh

kurulumumuz tamamlandı şimdi server ipmiz:2004 uzantısından gerekli bilgileri doldurup install diyip bekleyeceğiz bu işlem biraz bekletebilir sizi, daha sonra panel arayüzüne ulaşacağız.

 

Bu aşamadan sonra serveri hala açık olan putty ssh bağlantımızdan restartlamanız gerek. Aşağıdaki komutla restartlayalım.

reboot

Serverimiz yeniden başladıktan sonra arayüze gidelim.

Panel lisansımız free olsada birçok modülü bir kaç tıklamayla servere kurabiliyoruz. Örneğin, nginx, lighttpd, awstats vs. Varsın php scriptleride elle kuralım (wordpress, joomla vs).

Şimdi panelin çalışırlığını göstermek adına kullanmadığım bir domaini panele ekleyeceğim.

Evet sorunsuzca yönlendi son olarakta nginx modülü, php 5.5 i host panelinden ekleyelim ve wordpress kurup kaynak tüketimine bakalım. Ben daha önce baktığım için biliyorum tüketim çok makul, serveri yormayan süper bir panel ayrıca server çok hızlı işlem yapıyor.

WordPressimizi kurduk kaynak tüketimine bir gözatalım.

 

Aklımda birşey var ama ne diyorum, phpmyadmin yani mysql root şifresinin nerede olduğunu göstermeyi unuttum mysql root şifrenizi öğrenmek için putty ile servere bağlanıp root olarak oturum açın ve aşağıdaki komutu yazın.

nano /var/webuzo/my.conf

eğer nano komutu çalışmazsa

yum install nano

komutuyla nano editoru kurup tekrar aynı kodla phpmyadmin şifrenizi öğrenebilirsiniz. (username: root)

Umarım faydalı olabilmişimdir. İyi günler dilerim. o12.org

 • Gerekenleri yaptım wordpressi yükledim ancak Apache 2 Test sayfası karşıma çıkıyor.

  • Teknograph

   panelden domain eklediniz mi?

   • Hayır.Boşta domainim yok.Olmasa olmuyor mu?

    • Teknograph

     ben size domain vereyim lsmedikal.com şuan serverinize yönlenmiş durumda panelden ekleyin ve işlemlerinizi bu domain üzerinde gerçekleştirin.

     • Bundada gitmiyo o sayfa.Boş bi tane index.html dosyası atıyorum.

     • Teknograph

      panel bilgilerinizi mail atın.

     • Sizin bana attıklarınız

     • Teknograph

      Kurulumunuzda hata oluşmuş apache web server fonksiyonları çalışmıyor. Tekrar kurulum yapıp size bilgileri ileteceğim.

     • irfan

      en iyi temiz kurulum hangisini tavsiye edersiniz ubuntu,centos,fredo vb tabi sürümüde derseniz sevininim

     • Teknograph

      Sorunuza yanıt vermek güç, kaynak belirtseydiniz onu baza alarak bir şeyler söylemem mümkün olurdu. Ancak düşük kaynaklı bir sunucunuz varsa Centos 6.5 32bit tercih etmelisiniz. Kaynak sıkıntınız yok ise Centos 7 kullanın.

     • Merhaba wordpress 4k ve 2k liık sitelerim var 4 gb ram 150 gb hdd 4 çekirdek işlemci centos 6 64 bit cpanel kurulu ama site açılış hızları en az 10 saniye ne yapmalıyım ssd diskli bir paket alıp centos webuzo kursam performans alabilirmiyim yada buna göre uygun işletim sistemi ve panel ne olabilir sizce

     • Teknograph

      Merhaba, öncelikle gecikmeli cevap için kusura bakmayın. Yurt dışına çıktığım için yorumları takip etmeye pek vakit bulamıyorum. Belirttiğiniz özelliklerde bir sunucu gerekli ayarlamalar yapılırsa belirttiğiniz hitte sorunsuz çalışabilir ancak ilerleyen zamanlarda yine sorun olacaktır. Ben panel kullanımını fazlasıyla gereksiz buluyorum. Aynı sunucudan panelsiz kurulum ile aynı hitli siteleriniz için mükemmel sonuç almanız mümkün. İlgilenirseniz skype üzerinden benimle irtibat sağlayabilirsiniz. Skype:yalnizkurt58581

     • Teknograph

      digitalocean serverlerde şuan bakım işlemi gerçekleştiriyor. Yüklemeleri sağlıklı yapabilmemiz için bakımın bitmesini beklememiz gerek. Bakım tamamlandıktan sonra webuzoyu kurup domaini yönlendirip denemeniz için size gece tekrar bilgileri göndereceğim.

     • Bilgileri tekrar alabilirmiyim?

     • Teknograph

      bilgiler mail adresinize gönderildi.

 • ahmet

  Teşekkürler hocam, işime yaradı. 🙂

  • Teknograph

   Merhaba, işinize yaradığına sevindim. Yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa buradan yazabilirsiniz.

   • ahmet

    hocam panelden smf kurulumu yapmak istediğime bu hatayı alıyorum neden acaba?

    Aşağıdaki hatalarla karşılaşıldı :

    Sorgu çalıştırılamadı : 6
    MySQL Hata numarası : 1
    MySQL Hatası : Can’t create/write to file ‘/var/lib/mysql/ahmet_smf934/smf_admin_info_files.MYI’ (Errcode: 2)

    • Teknograph

     Hocam gerekli izinleri vermemişsiniz database oluşturduğunuz yerde, veritabanı ve veritabanı user add diye bir bölüm var add a bastığınız zaman karşınıza database izinleri geliyor, hepsini seçip apply demeniz gerekli.

 • Anlatımınız sayesinde kolay bir şekilde webuzo kurdum. Sizden ricam mail ayarları ile ilgili bir yazı yazmanız olacak. Mail ayarları ile ilgili sorun yaşıyorum. Bir türlü ayarları yapamadım.

  • Teknograph

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz konuyla alakalı olarak bulduğum ilk fırsatta bir anlatım gerçekleştireceğim. Ancak size nacizane bir tavsiyem olacak maillerinizi yandexe taşımayı deneyebilirsiniz. Bu konuda arama yaparsanız bir çok makaleye ulaşabilir ve sitenizin mail kontrolünü yandex üzerinden yapabilirsiniz, ilaveten yapmanız gerekenleri yandex size adım adım belirtecektir. Böylece hem sunucunuza mail server kurup sunucuyu daha fazla yıpratmaktan da kurtulmuş olursunuz.

   • Evet bende dün uğraşmaktan bıktım ve yandexe taşıdım ve büyük bir dertten kurtuldum teşekkür ederim

    • Teknograph

     Merhaba, sorunu halletmenize sevindim. Yinede webuzo mail server yapılandırmasını fırsat bulduğum anda anlatacağım.

     • Teşekkür ederim. Bir soru daha sorabilir miyim? Mysql kendi kendine kapanıyor bazen bunun çözümü var mı?

     • Teknograph

      Merhaba, dilediğiniz zaman soru sorabilirsiniz.Sorunuza gelince, eğer yoğun bir sisteminiz varsa ve vps nizin kaynağı sınırlıysa bu tip kapanmalar olabilir, bunun dışında webuzo panel kullananlardan daha önce hiç böyle bir şikayet almadım. Kurulum esnasında da birşeyler ters gitmiş olabilir. SSH bağlanıp service webuzo restart
      service mysqld restart
      service nginx restart

      yapın ve benzeri bir kapanma olacak mı gözlemleyin lütfen.

     • Enforcer54

      Bu sorunu her gün yaşıyorum mysql kendi kendine duruyor.
      Sisteme reboot atıyorum düzeliyor
      Yokmu bunun kalıcı bir çözümü her gün reboot mu edicez vps’i

     • Teknograph

      İyi geceler, öyle saçma birşey olur mu? sürekli reboot etmek gibi. Mysql kendi kendine durmaz sistem yükünün yoğunluğundan kaynaklanır. Muhtemelen kaynağınız yetersiz, yahut kurulum esnasında herhangi bir hata olmuştur.

      https://www.o12.org/centos-6-uzerinde-swap-sanal-bellek-olusturma.html

      Swap bellek oluşturmayı deneyebilirsiniz. Sorun aşılmazsa sunucunuzu 0 dan kurmak suretiyle webuzoyu yeniden kurmanız benim size naçizane tavsiyem.

 • Teknograph

  Merhaba, panelde böyle bir seçenek malesef yok yani her domain için otomatik olarak farklı NS atayamazsınız. Ancak dns ayarlarının olduğu yerden mevcut domaini seçerek zone dosyasını açıp orada ns1.site.com ns2.site.com olarak görünen kayıtları diğer siteniz için değiştirebilirsiniz.

 • Salih Daşkın

  hocam ngingx kurulumu nasıl yapılacak. kurdum ama göremedim.

  bir de hocam panelsiz kurulum için makale paylasır mısınız ?

 • Askin Incesulu

  Merhaba
  Webuzo panelde firewall olarak ne kullanabiliriz. Ücretsiz kullanabileceğimiz bir uygulama varmı ?
  Bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  • Teknograph

   Merhaba, panelin kendi güvenlik ekranındakiler yeterli, bunun dışında birşeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Onları aktif edip kullanmanız kafi.

 • Julian

  hocam merhaba;
  sitenizde çok değerli bilgiler var. Rehber niteliğinde bilgiler var. bu bilgileri paylaştığınız için kendi adıma size teşekkür ediyorum.Konuya girersem hocam ben 2 tane sunucuma webuzo kurdum deneme amacıyla her sunucuna 2 tane site ekledim. fakat daha sonra fark ettim ki bir sunucumundaki sitelere çoktandır giriş yapılamıyormuş. phpmyadmin hata vermişş 2 sitede veritabanına bağlantı hatası vermiş. google de 1 haftadan fazla olduğundan indexlerin çoğunu silmiş. webuzoya reset attım. daha sonra düzeldi. sunucuyu gözlemeye başladım 2 gün sonra aynı hatadan sonra sitelerin veritabanı bağlantısı kesildi. aradan 2 hafta geçtikten sonra diğer sunucu tümden kapandı. kendi kendine. adres çubuğuna ip adresi yazıyorum hiçbirey çıkmıyordu. Açıkçası bu olanlardan sonra webuzodan tamamen soğudum. Araştırmalarım sonucunda webmin/virtualmin i sunucularıma kurdum. açıkcası 1 aydır canavar gibi çalışıyorlar. wordpress sitelerime supercache eklentisi de kurdum. şuan sorunsuz olarak kullanıyorum. Sizden ricam fırsatınız olursa webmin hakkında da bir içerik girerseniz sevinirim. özellikle sunucu yapılanması ve sunucu güvenliği hakkında. teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Teknograph

   Merhaba, kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Veritabanı sunucusu çökmesi genellikle kaynak yetersiz olduğunda veya kurulum esnasındaki yapılan yanlışlardan dolayı ortaya çıkar. Otomatik kurulum olduğu için bunu tam kestirmek mümkün değil. İlaveten Webuzo panelde kendisiyle gelen konfigurasyonları kaldırıp örneğin mysql serveri kaldırıp yerine mariadb kurduğumuzda bu tip sorunlar olduğunu biliyorum.

   Sözün kısası 512ram li sunucuya da kurup 4-5k hit olana kadar kullandığım oldu ve hiç veritabanı sorunu yaşamadım. Olası nedenleri yukarıda belirttim.

   İsteğinize gelince webmin ve virtualmin benim çok beğendiğim, stabil çalışan panellerden biridir. Vakit bulduğum ilk anda yazmaya çalışacağım.

   İyi çalışmalar.

 • Nazan

  install.php kısmı çok bekletiyor nereden baksanız 15 dakika oldu bu normal mi?

  • Teknograph

   Merhaba, gecikmeli cevap için kusura bakmayın. Normal değil sunucu kaynağınız yetersiz yahut kurulum esnasında bir aksilik oluşmuş olabilir. Normalde 1 2 dakikadan çok sürmemesi gerekiyor.

   İyi çalışmalar.

 • Pingback: Yenilenen Webuzo Panele Yeni ve Kolay Pagespeed Modül Kurulumu | o12.org()

 • Niyazi Özdemir

  Merhabalar bu hatayı alıyorum nedeni ne olabilir?

  • Teknograph

   Merhaba, https://www.o12.org/vestacp-nasil-kurulur.html#comment-2558471318 linkte bir önce sorunuzu cevapladım, eğer bu IP daha önce vestada sorun oluşturan IP ise sorun aynı. Sunucu sağlayıcınızla görüşüp durumu bildirin pc ipniz blackliste alınmış olabilir. Zira bu IP ye ben anında bağlanabiliyorum.

 • Askin Incesulu

  Merhaba webuzo artık 32 bit ten desteğini kaldırdı. Bu nedenle 32 bit yüklemesi yapılamıyor. 32 bit üzerine kurmayı deneyen arkadaşlar hata alacaktır.İyi çalışmalar dilerim.

 • Askin Incesulu

  webuzoya free panel olarak elveda diyebiliriz. premıum versiyona geçmez seniz nginx kurdurmuyor 🙁

  • Teknograph

   Bilgilendirme için teşekkürler. Alternatif panellere yöneliriz artık.

 • Askin Incesulu

  Asıl biz bu değerli bilgi dağırcığınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizin sayenizde panel kullanımını hiçbir zorluk çekmeden öğreniyoruz.Webuzo gerçekten vestacp panele göre daha hafif bir paneldi. Tam alışmışken bu pek iyi olmadı. Sizin tavsiye edeceğiniz ve kullanımını paylaşacağınız bir paneli sabırsızlıkla bekliyoruz. Şu an yola vestacp ile devam edeceğiz gibi görünüyor. Sizin çok beğendiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz bir panel varmı acaba? tekrar bu paylaşımlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederiz.

  • Teknograph

   CWP ‘de tercih edilebilir fakat bind sunucusunda düzeltilmesi gereken ayarlar var boş bir zamanımda yeniden anlatacağım CWP kurulumu ve sorunlu servislerin düzeltilmesini.

   • Askin Incesulu

    Evet bind sunucusu devre dışı kalıyor. Bugün 2defa kurdum her defasında disable oluyor. Kurulumda sorun başlıyor. Sabısızlıkla cözümlü anlatımınızı bekliyoruz. değerli paylaşımlarınızı bekliyoruz . Takipteyiz 🙂

 • Baturalp Öztürk

  merhaba vps üzerine panelsiz hazırlamaya çalıştığım bir wordpress sitesi var bu işlerde fazla tecrübem yok centos bind ile dns yönlendirdim sunucudan fakat siteye https:// ile girdiğimde ssl güvenilirlik sorunu var galiba bunu nasıl düzeltebilirim

  • Teknograph

   Merhaba, SSL sertifikası kurulumu yaptınız mı? Sertifika dosyalarını kullandığınız webserverin (apache,nginx vs.) virtual host dosyasında SSL için yeni bir blok oluşturmanız gerekir, aynı zamanda (openssl ve mod_ssl) ninde kurulu olması gerekir.

   Bunları yapmazdıysanız https:// nin çalışmaması doğaldır.

   İyi çalışmalar.

 • Merhabalar hayırlı geceler değerli hocam.
  Şimdi
  nano /var/webuzo/my.conf
  bu kod ile giriş yaptım mysql root şifresini değiştirdim ama değişim yaptığım şifre ile giriş yapamıyorum. Extra bir şey yapmam gerekli mi ?
  Mysql şifresini kabul etmiyor.

  • Teknograph

   Merhaba, my.conf içerisindeki şifreyi değişmeniz mysql root şifresini değiştirmez bunun için farklı bir yol var. Aşağıdaki komutları sırasıyla dikkatle uygulayın.

   sudo /etc/init.d/mysqld stop

   sudo mysqld_safe –skip-grant-tables &

   mysql -uroot

   use mysql;

   update user set password=PASSWORD(“yenisifren”) where User=’root’;

   quit

   Şifreyi değiştikten sonra kontrol etmek için

   mysql -u root -p

   komutunu uygulayıp şifrenizi girip sql bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edin.

   İyi çalışmalar.