WordPress Performans Sunucusu Kurulumu

13
1471

Merhaba bu yazımda sizlere ham sunucu üzerinde Easy Engine yapılandırması ile hızlı bir wordpress site kurulumunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

EasyEngine hakkında detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

İlk olarak sunucumuzda root olarak oturum açıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra ilk olarak sunucuyu güncelleyelim. Aşağıdaki komutu uygulayın:

apt-get update -y

Güncelleme bittikten sonra easy engineyi sunucumuza aşağıdaki komutu uygulayarak yükleyelim.

wget -qO ee rt.cx/ee && sudo bash ee

Normal koşullarda 512ram li bir sunucu kullandığım için swap oluşturmam gerekirdi, easy engine kendisi oluşturacağı için böyle bir işleme gerek kalmadı. Kurulum esnasında bizden kullanıcı adı ve mail adresimiz gibi bilgileri talep edecektir.

Kurulum tamamlandı artık sunucumuzda Easy Engine altyapısını kullanmaktayız.

İkinci aşama olarak WordPress sitemizi nasıl kuracağız ve hangi kombinasyonu kullanacağız. Bunun için Easy Engine sitesinde gerekli direktiflere bakalım.

https://easyengine.io/docs/commands/site/create/

Ben WordPress i w3-total cache ile birlikte kuracağım. Easy Engine oldukça iyi optimize edilmiş NGİNX web server alt yapısını kullanmakta, üzerine w3-total cache yi kurduğumda iyi bir performans alacağım.

Aşağıdaki komutu uyguluyorum siz yapacağınız kuruluma göre komutu değiştirip uygulamalısınız.

ee site create rootmaster.me --w3tc

Tek bir komutla kurulumların tamamını easy engine tamamladı Bilgileri kayıt etmeyi unutmayın. Domaini sunucumuza bağlayabilmemiz için DNS servere ihtiyacımız var ancak şu aşamada DNS server kurmayacağım bunu başka bir makalede anlatacağım. Sunucum Digital Oceanda olduğu için onların sağladığı DNS server özelliğinden yararlanacağım. Bunun için digitalocean panelimize gidelim.

Domaini ekledikten sonra www. için A kaydı eklemeyi unutmayalım.

Artık domainimizi sunucumuza yönlendirebiliriz. Name Serverlerimiz aşağıdaki gibi girilmeli.

ns1.digitalocean.com
ns2.digitalocean.com
ns3.digitalocean.com

Alan adını yönlendirdikten sonra kontrol ettim ve yönlendiğini gördüm artık sitemize giriş yapabiliriz.

Her şey hazır. Sayfaların adeta html gibi açıldığını göreceksiniz. Umarım faydalı olur.

Bir diğer yazımda görüşmek üzere.

 • merhaba bunu kurduğumuzda birden fazla alan adını nasıl ekleyebiliriz? ve birde hangi web paneli öneriyorsunuz? vesta kullanıyorum bıktırdı artık sürekli veritabanı çöküyor.

  • Teknograph

   Merhaba, birden fazla alan adını eklemekten kastınız yeni bir web sitesi eklemek sanırım yukarıda anlatıldığı üzere ee komutunu kullanarak ilk siteyi eklediğiniz komutla yeni bir web sitesini tek komutla ve kolayca ekleyebilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

 • centos a kuruyorum. wget -qO ee rt.cx/ee && sudo bash ee bu kodu yazdıktan sonra
  bash: syntax error near unexpected token `;&’

  bu hatayı veriyor.

  • Teknograph

   Merhaba EasyEngine CentOS işletim sistemini desteklemiyor.

   https://easyengine.io/docs/install/

   Desteklenen dağıtımlar:
   Ubuntu 12.04, 14.04 and 16.04
   Debian 7 and 8

   • Teşekkür ederim sitenizi çok beğeniyorum yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz.

   • ubuntu 16.04 lts xenial kurdum fakat yine aynı hatayı veriyor. Çözdüm sanırım yazdığınız bölümde sıkıntı varmış aynı komutu sitesinden kopyaladım çalıştı wget -qO ee rt.cx/ee && sudo bash ee

 • FTP’ye nasıl bağlanabilirim?

  • Teknograph

   Tekrar Merhaba, gecikmeli cevap için kusura bakmayın genel bir sunucu taşıma işlemiyle meşguldüm. Easy Engine ftp kullanımı için aşağıdaki linki inceleyiniz.

   Takıldığınız yer olursa tekrar yazmaktan çekinmeyin.

   https://easyengine.io/tutorials/linux/setup-sftp/

   İyi çalışmalar.

 • merhaba phpmyadmine erişemiyorum. alanadim/phpmyadmin yazdığımda https://alanadim:22222/db/ buraya yönlendiriyor fakat alanadim ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü hatası veriyor.

  • Teknograph

   Merhaba, çalışmama sebebini bilemiyorum. Kurup sizin için test ederim ve bir sorun varsa nasıl düzeltildiğini yorum olarak yazarım.

   İyi çalışmalar.

   • Teşekkürler cloudflare engelliyordu sanırım ipadresim olarak girince açıldı. File ./vendor/autoload.php missing or not readable.
    Most likely you did not run Composer to install library files. Şimdide bu hatayı alıyorum https://docs.phpmyadmin.net/en/latest/setup.html#installing-from-git bu linkte yönlendiriyor linkteki kurulumu yapmaya çalıştım fakat başarılı olamadım sizide uğraştırıyorum kusura bakmayın.

 • Mehmet İ.

  Merhaba. Reddit ve benzeri sitelerde EasyEngine’i araştırırken centminmod adlı bir şeyle karşılaştım. Herkes bayılarak bunun çok daha üstün ve güvenli olduğunu anlatmış. Sizin görüşünüz nedir?

  • Teknograph

   Merhaba, güvenli oluşuyla alakalı birşey söylemem yanlış olur bunun için modulü tepeden tırnağa incelemek gerekir ki bu tüm 3. taraf uygulamalar için geçerlidir. Yinede bir sorun olacağını düşünmüyorum olsa bunca kullanıcıdan şikayetler yağardı. Ancak daha önce deneme için kurmuştum iyi optimize edilmiş ve kullanım kolaylığı sağlayan bir modül olduğunu söyleyebilirim.