Fully Qualified Domain Name Nedir ? Nasıl Ayarlanır ?

1
9820

Merhaba sunucuların kodlarla dolu dünyasına yeni giriş yaptıysanız, en başta bilmeniz gereken hususlardan biridir FQDN. Peki nedir ? diye soracak olursanız terimsel olarak şu şekilde tanımlayabiliriz.

FQDN (Fully Qualified Domain Name) :Alan adlarını parçalara ayırarak tanımlarız. Örneğin; “server.o12.org” alan adını tanımlarken “server” alt alan adı, “o12.org” ise alan adının kendisini nitelendirmektedir.

Kuracağınız web sunucu yahut panel hangisi olursa olsun alan adını FQDN oluşturmanız olası hataların önüne geçmeniz açısından önem teşkil etmektedir. Bir kaç komutla bunu kolaylıkla ayarlayabiliyoruz. Ancak sunucuyu satın aldığınız firmaya ve işletim sistemine göre farklı ayarlar yapmanız söz konusu olabilir. Size bu anlatımımda digitalocean üzerinde oluşturduğum CentOS 6.7 x64 sunucumu FQDN olarak yapılandıracağım.

Adım 1: En başta sunucuyu oluştururken FQDN olacak şekilde oluşturun. Örneğin: “sunucu.site.com”, “server.site.com”, “s.site.com”

fqdn-olusturma-1Adım 2: Sunucumuza ssh ile bağlanıyoruz.

  • İlk olarak bir editör kuralım.

yum install nano -y

  • Daha sonra hostname komutunu uygulayalım.

hostname sunucu.site.com
hostname server.technoface.net

fqdn-olusturma-2

  • Aşağıdaki komutla nano editörü kullanarak hosts dosyamızı düzenleyelim. Siz kendinize göre düzenleyeceksiniz.

nano /etc/hosts

Önce:
fqdn-olusturma-3

Sonra:
fqdn-olusturma-4

  • Nano editörle network dosyamızı düzenleyelim.

nano /etc/sysconfig/network

fqdn-olusturma-5

Eğer hostname kısmı sunucuya verdiğiniz isimdeki gibi fqdn ise bir şey yapmanıza gerek yok farklı ise değiştirin. Sunucudan sunucuya network dosyasının içeriği değişebilmektedir. Diğer ayarlara dokunmayın. ctrl+y Enter uygulayarak kayıt edip çıkın.

Son olarakta aşağıdaki aşağıdaki komutla networku yeniden başlatın

/etc/init.d/network restart
yada komple sunucuyu yeniden başlatın.
reboot