VestaCP Nasıl Kurulur ?

32
7552

Merhaba, daha önce sizlere yardımcı olabilmek ve mali külfeti hafifletmek adına çeşitli anlatımlar yaptım. Buda onlardan birtanesi olacak. Bahsi geçen web server yönetim paneli oldukça popüler olan “Vesta Control Panel”.

Rus geliştiriciler tarafından geliştirilen müthiş bir bedava hosting yönetim panelinden bahsediyorum. Birçok panelde gelen özellikleri barındırmasının yanı sıra Nginx ve Varnish Cache gibi farklı ve hosting sektörüne yeni bir soluk getiren yazılımlarıda içerisinde barındırmakta.

VestaCP HAKKINDA GELEN BİLGİ

VestaCP RHEL 5, RHEL 6(Red Hat), CentOS 5/6, Debian 7, Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10, Ubuntu 14.04 linux sistemleri destekleyen, açık kaynak kodlu ücretsiz bir hosting yönetim panelidir.

ÖZELLİKLER

-Web Server
-DNS server
-Database Server
-Mail Server
-FTP Server
-Nginx out of the box
-SSL certificates & SNI
-Wildcard support
-Configuration Templates
-DKIM support
-Fast Backups
-Easy update manager
-System Monitoring
-AntiSpam / Antivirus
-WHMCS billing support
-Simple and Clean GUI
-Powerful CLI & API
-Secure Platform
-GPL v3 License
-Autoupdates

vestacp-ozellikler

ÇOKLU DİL SEÇENEĞİ

English, french, german, dutch, norwegian, finnish, swedish, spanish, portuguese, italian, greek, chinese, taiwanese mandarin, indonesian, romanian, bosnian, czech, hungarian, ukrainian, russian, turkish, arabic

VESTA CP KURULUM ANLATIMI

VestaCP bir çok linux sistemle uyumlu çalışmaktadır. Kurulum için seçtiğim sistem CentOS 6.7 64-bit.

Adım 1- ) Root kullanıcı haklarıyla sunucumuza SSH bağlantısı sağlıyoruz. Ve sunucumuzu güncelliyoruz.

vestacp-nasil-kurulur-1

yum update -y

vestacp-nasil-kurulur-2

Adım 2- ) Vesta Control Paneli Sunucumuza İndirip Kuruyoruz.

Aşağıdaki komutları uyguluyoruz:

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

bash vst-install.sh

VestaCP yi geliştirenler kurulacak modüllerin en hızlı ve kararlı sürümlerini seçmişler sadece yukarıda belirttiğimiz iki komutu uyguluyor ve çayımızı yudumlayıp takriben 5-15 dakika sürecek kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

vestacp-nasil-kurulur-3 vestacp-nasil-kurulur-4 vestacp-nasil-kurulur-5vestacp-nasil-kurulur-6

Adım 3- ) Kurulum sonrası panele girme ve genel izlenim.

Adres çubuğuna https://ipadresiniz:8083 adresini yazarak panel arayüzüne gidiyoruz. SSL kurulu olmadığı için aşağıdaki hatayı almanız kaçınılmaz devam et diyerek arayüz giriş ekranına ulaşıyoruz. Ve kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz.

vestacp-nasil-kurulur-7 vestacp-nasil-kurulur-8

Giriş sonrası ilk iş olarak panel dilini Türkçeye çevirip varsayılan nameserverleri atıyorum.

vestacp-nasil-kurulur-9

Adım 4- ) Alanadı ekleme

vestacp-nasil-kurulur-10

Öncelikle default.domain olarak kayıtlı olan alan adını silelim.

vestacp-nasil-kurulur-12 vestacp-nasil-kurulur-13

Default nsleri bu domain için atadığımızdan dolayı sadece bu domain için named sunucusu hata verecektir, bunu çözmek için aşağıdaki adımı uygulayalım.

Adım 5- ) DNS server düzenlemesi

Öncelikle otomatik oluşan dns kaydını silin.vestacp-nasil-kurulur-14 vestacp-nasil-kurulur-15 vestacp-nasil-kurulur-16 vestacp-nasil-kurulur-17 vestacp-nasil-kurulur-18

Kontrol edelim.

vestacp-nasil-kurulur-19

Adım 6- ) Veritabanı oluşturma ve WordPress kurma.

vestacp-nasil-kurulur-20 vestacp-nasil-kurulur-21

Site dosyalarını ftp üzerinden gönderip kurulumu yapalım.

vestacp-nasil-kurulur-22 vestacp-nasil-kurulur-23 vestacp-nasil-kurulur-24

Paneli kullandıkça ve sitelerinizin hızını gördükçe daha çok seveceğinizden eminim. Bir sonraki makalemde VestaCP üzerinde SSL kurulumunu anlatacağım.

Bol trafikli günler dilerim.

 • Teknograph

  Merhaba Askın, gecikmeli dönüş için mazur görün. İki ücretsiz panelde oldukça verimlidir. Öncelikli olarak VestaCP öneririm. İyi çalışmalar.

  • Askin Incesulu

   Teşekkür ederim. Vps sunucularımdan bir tanesinde bunu kullanıcağım. Çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.

 • Askin Incesulu

  Gerçektende hızlı ve sorunsuz bir panel. Teşekkür ederim. Beninm sizden öğrenmek istediğim 2 konu var. Birincisi bu panelde 1 gb ram kullanıyorum swap özelliğini nasıl aktiv edebilirim ? İkincisi panelde memcheck ve benzeri bir kurulum yapabilirmiyiz ? Anlık şişmeler nedeni ile hafıza kullanımı 700 küsürlerde . Bu sorunlarıda halledebilirsem çok güzel bir sistem olacak . Yardımlarınız ve bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

 • Askin Incesulu

  Merhaba
  Swap özelliğini kurdum , bu konuyu daha evvel anlatmıştınız . Tek püf noktası bende panel kurulumundan sonra aktif edince çalıştı. Önce aktif edince Vesta panel kurulumunda hata aldım. Şimdi geride memcheck veya benzeri bir bellekleme kaldı.

  • Teknograph

   Merhaba Askın, yazdıklarınızı görüyorum fakat bir türlü vakit bulamıyorum cevap yazmak için. Swap sorununu aştığınızı belirtmişsiniz bu sizin gibi sorun yaşayanlara da yol gösterici olacaktır. Bunun dışında memcheck vb. bellekleme kurulumu istemişsiniz, bunun için herhangi birini normal olarak sunucuda kurmak ve test etmek gerekir vesta ile çalışma durumunu. Şurada http://goo.gl/Skr7eI bir kurulum anlatımı mevcut yeni bir droplet oluşturup deneyebilirsiniz. Vakit bulursam deneyip dönüş yaparım. İlaveten apc cache için şu kaynağı öneririm http://goo.gl/1sT29e. İyi çalışmalar.

 • lussio

  VestaCP üzerinde SSL kurulumunu anlattınız mı Konuyu bulamadım teşekkürler.

 • Fatih Demir

  Çok güzel anlatmışsınız, tebrik ve teşekkür ederim.
  Sormak istediğim şu. Centos Panel / Vesta CP / Webuzo / Zpanel vb. bir çok ücretsiz panel var.

  Özellikle VPS’e yeni adım atanlar için ; Hangisini seçeceğimiz konusunda karar vermek biraz zor oluyor. Hangisini seçmeliyiz ve neden ? Aralarındaki farklar nelerdir ? Herhangi bir tanesini seçtiğimde, diğerlerine karşı üstünlüğü nedir ve seçeceğim panelde, diğer paneldeki hangi özellik yoktur gibi. (Yani dezavantajları)

  Görsel olarak iyi bir şey aramıyorum.
  İstenilen şey aslında, Domain/veritabanı/mail vb şeyleri oluşturabilmek amacıyla panel kullanabilmek ve bu panal de sunucuyu çok yormayan bir panel yazılımı olsun gibi.
  Uygulamaları, en güncel veya en stabil versionları ile birlikte gelsin.

  Hadi diyelim kurduk. Daha sonradan güncellenebilir olmalı. Yani panel’in kendi yazılımını güncellemek değil de, uygulamaların daha stabil versionlarını güncelleyebilmek gibi. (Php/apache/mysql/pypmyadmin’in yeni stabil versionlarını çıktıklarını varsayarak.)

  Sunucu durumlarını gerçeğe yakın da gösterebilirse tercih sebebi olur.

  Bir de bu sorduğum sorular ile ilgili seçim şekli iki koşul’a göre de nasıl olmalıdır.
  Yani kısıtlı bir kaynağım var ise, mesela 512 Mb ram ve 2 vCores gibi, neler seçilmeli ?
  2 GB Ram, 4 vCores gibi bir kaynağım var ise neler seçilmeli ? Hatta Ubuntu mu, Centos mu seçilmeli, 32 bit mi, 64 bit mi seçilmeli gibi.
  Tek bir WordPress sitesi kurmak için neler seçilmeli. 5 tane wordpress/forum ve site hiti günlük 1000 kişi gibi bir site için neler kurulmalı gibi.

  Sorularım biraz arttı, farkındayım. Hatta sorularımdan hareket ile ; “Bu konu ile ilgili bir döküman yayınlayabilme imkanınız var mı ?” diye sorasım var.

  Yani hocam sizin siteniz de dahil olmak üzere çok güzel makaleler var. Kurulumların nasıl yapılacağı konusunda açıklayıcı ve güzel anlatımlarınız olan dökümanlar mevcut.
  Fakat hangisini neden ve hangi şartlar altında kurmamız gerektiği konusunda çok bilgimiz yok.

  • Teknograph

   Fırsat bulduğumda bu konuda bir anlatım yapacağım. Sözünü de buradan vermiş olayım. İlk etapta ön bilgi olarak kısaca şunu söyleyeyim. Herkesin sevdiği ve alışık olduğu bazı yazılımlar vardır CentOS’da benim için öyle. Sürekli yenilenen hangisi derseniz Ubuntu derim. 512 ram ile 32bit işletim sistemi kullanmanızı 1 ram ve üzeri 64 bit kullanmanızı öneririm. Tabi bunun yanında swap oluşturmayı da ihmal etmeyin.

   1-2 WordPress site için 512ram+swap yeterli olacaktır. İlk etapta webuzo yahut Vesta-CP kullanmanız kullanım kolaylığı ve kaynak tüketimi konusunda size makul davranacaktır. Sentora da bir seçenek olabilir aşağı yukarı aynı şeyleri sunuyorlar her işinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

   Aslında bu konularda kesin bir öngörüde bulunmak yanlış olur çünkü fiziki makinenin donanımına göre değişiklik gösterir alacağınız performans. İlave bir bilgi olarak CentOS 6 Ubuntuya göre daha az kaynak tüketir.

   İyi çalışmalar dilerim.

   • Fatih Demir

    Cevabınız, sorularıma cevap oldu.
    Tecrübe ve bilgi birikiminize istinaden genel bir döküman yayınlamanız gerçekten faydalı olur. Öyle ekran görüntülü ve sizleri uğraştıran bir makale değil beklentim. Zaten sayfanızda “nasıl kurulur” şeklinde ekran görüntülü makaleler var ve doyurucu. Daha çok söyleşi, tavsiye,öneri, tecrübe ve bilgi birikimlerinize istinaden bilgi vermeniz yeterli.

    Teşekkür ederim bilgi ve destek için.

 • Niyazi Özdemir

  Merhabalar,
  Ben 4 5 aydır vestacp kullanıyordum ama bugün hiçbir şekilde sunucuya,panele bağlanamıyorum, ftp ye giremiyorum sitem yayında sunucu da çalışır durumda görünüyor.php uzantılı sayfalara giremiyorum nedeni ne olabilir

  • Teknograph

   Merhaba, gecikmeli cevap için kusura bakmayın. Sorun büyük ihtimalle güvenlik duvarıyla alakalıdır ssh bağlantısı sağlayabiliyor musunuz? Sunucuyu satın aldığınız firmanın panelinde terminal bağlantısı özelliği varsa oradan firewall ayarlarını kontrol edin yahut direk kapatın. Terminal bağlantısı yoksa sunucuya yine oradan restart atmayı deneyebilirsiniz.

 • Askin Incesulu

  Merhaba
  vestacp de php güncellemesi nasıl yapabiliriz?

 • senyuz

  üstadım merhaba, Error: yum install failed
  hatası neden kaynaklı olabilir?

  • Teknograph

   Merhaba, hangi komutu uyguladığınızda bu çıktıyı alıyorsunuz?

 • Teknograph

  Tekrar Merhaba, Epel kütüphanesini yüklerken sorun yaşadığı için böyle bir hata vermiş. Manuel olarak yükleyebilirsiniz.

  Kullandığınız işletim sistemini ve sürümünü yazın lütfen.

  • senyuz

   Üstadım sizin önerileriniz neticesinde centos 6.7 (amd64) vesta panel kurulumu yapmak istiyorum.

   • Teknograph

    Aşağıdaki komutu kullanarak EPEL i manuel import edin.

    rpm -Uvh http://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-6.noarch.rpm

    Sonrasında VestaCP kurulumunu yeniden yapın.

    bash vst-install.sh

    Eğer komut çalışmazsa force kurulum yapın.

    bash vst-install.sh -f

    • senyuz

     üstadım sizede zahmet veriyorum fakat şimdide başka bir hata ile karşılaştım. Acaba sorunlu bir vps mi aldım diye düşünmeye başladım.

     “Loaded plugins: fastestmirror, security
     Setting up Install Process
     Determining fastest mirrors
     Could not retrieve mirrorlist http://rpms.famillecollet.com/enterprise/6/remi/mrror error was
     14: PYCURL ERROR 6 – “Couldn’t resolve host ‘rpms.famillecollet.com'”
     Error: Cannot find a valid baseurl for repo: remi
     Error: yum install failed

     • Teknograph

      Öncelikle yum install wget -y komutunu uygulayın. Daha sonra yum update -y komutunu uygulayın.

      Sonra tekrar kurmayı deneyin eğer olmazsa aşağıdaki remi kütüphanesini import edin.

      rpm -Uvh http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm

     • senyuz

      üstat yılmadan usanmadan sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. fakat ben kurulumu beceremedim 🙂 hatanın birini gideriyorsunuz başka hata veriyor sanırım serverdeki centos 6.7de mi sorun var yoksa vps aldığım yerdemi sorun var anlamadım. Başka bir sunucuma kurmayı denedim ve ona kurulum yaptım.
      Şimdi kurulum yapamadığım sunucuya centos 5.11 kurmaya çalışıyorum sonrasında tekrar kurulum yapmayı deneyeceğim.Sizce neden bukadar sorun cıkarıyor olabilir ?

     • Teknograph

      Memnuniyetle cevap veriyorum mobil olduğum için biraz gecikmeli oluyor fakat mutlaka herkese cevap vermeye çalışıyorum. Centos 6.x kurup bilgileri admin@o12.org adresine mail atarsanız kurulumu ben yapabilirim.

 • Hilal

  Merhaba, bende şöyle bir hata alıyorum:

  Hata: Paket: phpMyAdmin-4.6.1-1.el7.remi.noarch (remi)
  Gereksinimler: php(language) >= 5.5
  Kullanılabilir: php-common-5.4.16-36.el7_1.x86_64 (base)
  php(language) = 5.4.16
  Kullanılabilir: php-common-5.4.45-7.el7.remi.x86_64 (remi)
  php(language) = 5.4.45
  Kuruluyor: php-common-5.4.45-8.el7.remi.x86_64 (remi)
  php(language) = 5.4.45
  –skip-broken kullanmayı deneyerek problemli durumda çalıştırabilirsiniz.
  Bunu çalıştırmayı deneyebilirsiniz: rpm -Va –nofiles –nodigest
  Error: yum install failed

  Centos 7 kurdum yeni. Gerekli güncellemeleri yükledim. Ne yapmalıyım?

  • Teknograph

   Merhaba, aynı sorunu yaşayan birisi daha var kendisinden sunucusunu İngilizce default CentOS 6.7 64bit işletim sistemiyle kurdurmasını ve hostnameyi kurulum esnasında FQDN olarak ayarlatmasını sonrasında bilgileri bana göndermesini istedim.

   Bilgiler geldikten sonra kurulumu ben yapmaya çalışacağım. Az önce digitaloceanda denedim hiçbir sorun çıkmaksızın yüklendi. Servis sağlayıcınızdan yukarıda belirttiğim doğrultuda kurulum yapmalarını isteyin lütfen (CentOS 7 de olabilir ancak imaj mutlaka ingilizce olsun.)

   • Hilal

    Merhaba,
    Ben sanal makineyi sildim yeniden sanal makine ve cetos 7 kurdum Sorun çözüldü. Bu hatanın sebebi daha önceden php nin kurulu olması diye yazmışlar birkaç yerde. Ben de bundan kaynaklı diye tüm her şeyi kaldırıp yeni kurulum yaptım.
    Teşekkür ederim.

    • Teknograph

     Merhaba, esasen hata çıktısı php modüllerdeki uyumsuzluktan bahsediyor fakat sizi yanıltmamak adına dün aceleyle bir vestacp kurmak istedim aynı hatayı verince sorunu remi nin bozulmasına bağladım. Sorununuzun çözüldüğüne sevindim.

     Bu vesileyle bir hatırlatma yapalım. Daha önce yaptığınız kurulumlar başarısız olduysa yahut bir panel kurmaya çalıştınız ve kuramadınız yeni bir panel kuracaksanız aynı sunucuda üzerine kuramazsınız.

     Dikkat etmeniz gereken şu noktayı atlamayın 0 ‘dan hiç birşey kurulu olmayan bir sunucu oluşturun ve mutlaka FQDN olsun.

     İyi çalışmalar.

     • Teknograph

      İlave olarak tekrar kurulum yaptım sorunsuz olarak kuruldu. Hata alanların sunucularını 0’dan oluşturup temiz kurulum yapmaları gerekmektedir.

 • 550 site chmod hatası alıyorum. Ftp de dosya taşırken bu hatayı veriyor. chmod 777 * yaptım halen aynı. wp kuramıyorum bu yüzden.

  • Teknograph

   Merhaba standart kurulum yapıp herhangi bir ayara dokunmadıysanız ve vestanın sizin için sağladığı admin kullanıcısıyla dosyaları gönderdiyseniz ftpnize sorun olmaması gerek. Yaptığınız işlemleri ve hangi kullanıcıyla işlem yaptığınızı yazarsanız yardımcı olabilirim.

   Teşekkürler.

 • Merhaba Vesta Panele Softaculus kurulumunuda anlatırsanız sevinirim. Wikipediada buldum fakat biraz ayrıntılı ve ingilizceydi. Teşekkürer

  • Teknograph

   Merhaba, en kısa zamanda bu konuda bir makale yayınlayacağım.

   Teşekkürler.