Panilux Panel Kurulumu CentOs

8
6283

Merhaba, bu yazımda sizlere tamamıyla Türk geliştiriciler tarafından hazırlanan webserver yönetim paneli panilux ten bahsedeceğim.

1. PANİLUX NEDİR ?

Panilux, Linux serverlarınızı yönetmek için geliştirilmiş hızlı, güvenli ve en iyi son kullanıcı deneyimini sunan yeni nesil Linux yönetim panelidir. Hızı, yeni nesil Web, Email ve FTP servislerini kullanarak domainlerinizi barındırmanıza olanak sağlar. Ara yüzü, en yeni müşterilerinizin bile kolayca kullanabileceği şekilde hazırlandı. Güvenliği, dilerseniz size özel kontrol paneli adresi üzerinden geçerli SSL ile erişim sağlarsınız.

Performans: Nginx ve PHP-FPM desteğiyle, Panilux yüksek hitli sitelerinizde dahi hızlıdır!

Bağımsız: Panilux’ün Linuxten bağımsız yapısı sayesinde, sistem güncellemelerinden etkilenmez.

Akıllı, Basit ve Kullanışlı: Paniluxte vakit değerlidir. Yenilikçi arayüzü sayesinde işlemlerinize hızlıca ulaşabilirsiniz.

daha detaylı bilgi için Panilux panelin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

http://www.panilux.com.tr/

Panel demosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://demo.panilux.com:1453
user: demo
pass: demo

2.PANİLUX KURULUM

Panilux zahmetsiz bir şekilde bütün modülleri otomatik kuracak şekilde tasarlanmıştır, 5 domaine kadar deneme lisansıyla kullanabilirsiniz.Dilerseniz 40 Alanadı, 100 Alanadı yada  Sınırsız lisans satın alabilirsiniz.

Şimdi sizlere adım adım kurulumu anlatacağım, hazırsanız başlayalım.

Öncelikle serverimize putty ile bağlanıyor ve root olarak oturum açıyoruz, daha sonra aşağıdaki komutla serverimizi update edelim;

yum -y update


Güncelleme işlemi bittikten sonra aşağıdaki komutla serverimize wget modülünü kuruyoruz;

yum install -y wget

modülü kurduktan sonra, wget komutuyla Panilux Panel kurulum scriptini serverimize çekiyoruz.

wget https://update.panilux.com/download/install_tr.sh

Sonra aşağıdaki komut yardımıyla gerekli izinleri veriyoruz.

chmod u+x install_tr.sh

ve çalıştırıyoruz.

./install_tr.sh

Çalıştırdıktan sonra karşımıza kurulum ekranı gelecek “E” enter diyoruz ve bir webserver yönetimi için gerekli olan tüm modüllerin, otomatik kurulmasının keyfini sürüyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sona https://serveripadresi:1453 şeklinde panel arayüzüne ulaşarak gerekli olan bilgileri girmek suretiyle kurulumu tamamlıyoruz.

Lisans almak için www.panilux.com.tr adresinden üyelik almanız yeterli.

Artık tamamıyla Türk Malı webserver yönetim panelimiz,  Panilux Kullanıma hazır. Aramış olduğunuz her özellik mevcut, kaynak tüketimi de son derece makul.

Servisleri kolayca kontrol edebilirsiniz.

Hemen boşta olan bir domainimi panele ekleyip  wordpress kuruyorum.

Kurulumumuz sorunsuz tamamlandı. Henüz BETA aşamasında olmasına rağmen çok büyük yol katedilmiş çok daha iyi olacağından şüphem yok. Böylesine güzel bir Server Kontrol Panelini bizlere kazandırdıkları için başta Mustafa ÖZGÜR Bey ve emeği geçenlere bu vesileyle teşekkür etmek isterim. Umarım faydalı olmuşumdur. İyi günler. o12.org

 • Bu değerli dökümanı bizlerle paylaştığınız için size teşekkür ederim.

  • Teknograph

   ilginizden dolayı ben teşekkür ederim.

 • Değerli yazınız için teşekkürler . Digitalocean moodle sistem kuracağım acaba bu panelimi yoksa centos panelimi tavsiye edersiniz . Ayrıca apache server yerine Nginx server tercih etsem daha performanslı bir seçim mi olur . Moodle sistem baya ağır bir sistem ve ileriye dönük performans beklentim yüksek ?

  • Teknograph

   Merhaba Çağlar, her iki yapılandırmada doğru configurasyonlar uygulandığında son derece hızlı çalışabilmekte, Nginx daha hızlı evet fakat moodle sistemle uyumlu çalışıp çalışmayacağını bilemiyorum bu yüzden apache tercih etmen daha mantıklı diye düşünüyorum. Çünkü nginx de uyum sorunlarıyla sıkça karşılaşılmakta.

 • Gelinlik

  Üstadım sizce şaunda en iyi ücretsiz web server kontrol paneli hangisi

  • Teknograph

   Merhaba, gecikmeli cevap için özür dilerim. Ben panelsiz kullanımdan yanayım ancak yeterli bilgi birikiminiz yoksa, şuan için önerebileceğim tek panel webuzo olur. Gerek modulleri gerek kaynak tüketimi olduça ideal. Eğer kaynağı az bir sunucunuz varsa 512mb+512mb swap oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim, son olarak kaynak düşük kaynakta Centos 6.5 32bit kullanmanız tavsiyemdir.

 • Yine harika bir anlatım.Çok teşekkürler.

  • Teknograph

   Merhaba, kıymetli yorumunuz için ben teşekkür ederim.