Vesta Control Panel Ücretsiz Let’s Encrypt SSL Kurulumu

8
4210

Merhaba, yanlış hatırlamıyorsam bundan 8-9 ay kadar önce google bloğunda SSL (Güvenli Soket Katmanı) ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunmuştu; google kullanıcı güvenliğini sağlayan SSL kurulu sitelere sıralamalarda öncelik sağlayacağını beyan etmişti. Bu durum site sahiplerini hızla http portundan https portuna geçmeye itti. Ücretli birçok SSL bulunmakta ve bunlar sahip oldukları özelliklere göre farklı farklı fiyatlara sahipler.

Biz ise bu makalemizde kullanıcılara ücretsiz olarak SSL sağlayan Let’s Encrypt kurulumundan bahsedeceğiz. Önceleri Panellere entegresi sunucu yönetimi bilgisi az olanlar için büyük problemdi ancak bu modül Plesk panel Vesta panel başta olmak üzere bir çok panelde yerini almış durumda. Kurulumu ise oldukça basit.

Bir önceki makalemde Vesta Panel kurulu sunucumuzda nasıl wordpress kurulumu yapacağımızı ve NGİNX sunucu ayarlarını anlatmıştım. Şimdi ise yine Vesta Panelde kurduğumuz siteye nasıl ücretsiz SSL sertifikası ekleriz onu anlatacağım.

Panele giriş yapıyoruz ve web sekmesinden domainimizi düzenle butonuna tıklıyoruz.

Düzenleme ekranında SSL Desteğini ve Lets Encrypt seçeneğini işaretliyoruz.

Bundan sonra kaydet butonuna basmamız SSL kurulumu için yeterli olacaktır.

rootroot.me alan adım için ücretsiz SSL kurulumunu tamamlamış oldum.

Sertifikanın kurulup kurulmadığını test edelim önce panelden kontrol edelim.

Şimdi ise sitemizi kontrol edelim.

Ücretsiz sertifikamız sorunsuz olarak çalışmakta, üstelik yenilemesini de takip etmek zorunda değilsiniz süresi bittiğinde otomatik olarak yenilenecektir. Vesta panele eklenen modül Lets Encrypt kullanmanız durumunda zamanlanmış görev eklemektedir.

Bir sonraki öğreti yazımızda buluşana dek hoşçakalın.