Yandex Mail Server Kurulumu ve Kullanımı

0
7477

Merhaba ilk makalemde sizlere aylık 4 tl gibi bir ücret ödeyerek 1cpu+1ram+20gb HDD özelliklerine sahip bir sunucuya nasıl sahip olabileceğimizi anlatmıştım. Akabinde edindiğim bu sunucuya Vesta Control Paneli kurmuştum. Kurulum yaparken sunucu kaynağım kısıtlı olduğu için sunucuyu gereksiz yere yormamak adına mail server bileşenlerini kurmaktan imtina etmiştim.

Mail server kurmadım ancak alan adıma ait maillerimi kullanmak istiyorum bu durumda ne yapmam gerekir ondan bahsedeceğim.

İlk olarak eğer bir hesabınız yoksa Yandex.Mail adresine giderek kayıt olunuz.

Kayıt olduktan sonra sitemizi yandex üzerinde onaylamamız gerekecek bunun için aşağıdaki linke tıklayalım.

Kurumlar İçin Yandex Mail Hizmeti

Alan adının tarafımıza ait olduğunu doğrulamak için 2 adımıda uygulamamız gerekiyor. İlk olarak 1. adımda belirtildiği üzre sitemin ana dizininde istenilen .html dosyasını oluşturuyorum.

https://www.o12.org/f86f71c068d6.html

ilgili dosyayı kontrol ediyorum.

2. adıma geçebiliriz. Bu adımda yandex mail sunucusunu kullanmak için mx kaydını panelimizden dns kayıtlarına eklememiz gerekecek. Bunun için Vesta panelin dns sekmesine giriş yapıyorum.

ilgili değişikliği yapıp kayıt ettikten sonra tekrar kurum yandex sayfasına giderek alan adı sahipliğini kontrol et butonuna tıklıyoruz.

Alan adını başarıyla yandexe bağladık ve mail adresimizi ekledik. Artık mail adresimize giriş yaparak kullanmaya başlayabiliriz.

İşlemler bu kadar ilave olarak bir bilgi vermek istiyorum kurum.yandex.com.tr ekranınızda alan adı yönetim ekranınızda sağ alt tarafta Dijital İmzanız yer almakta DKIM kodunuzuda dns kayıtlarınıza eklerseniz mailleriniz dijital olarak imzalanacaktır. Bu maillerin spama düşme durumunu %80 oranında azaltır.

Bir diğer makalemde görüşürüz.