GitHub Öğrenci Programına Katılım

0
4618

Merhaba, bu makalemde sizlere GitHub un öğrenciler için sağladığı imkanlardan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak GitHub un ne olduğu, ne işe yaradığı hakkında kısa bir malumat vermek istiyorum.

GitHub: Başlamayı planladığınız yahut geliştirme aşamasında olduğunuz projeleriniz için destek almanıza imkan yaratan bir proje geliştirme sosyal ağıdır. GitHub sayesinde tanıdık, tanımadık geliştiricilerin, dünyanın her yerinden projenize dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Kısacası bir elin nesi var iki elin sesi var Atasözünde de vurgulandığı gibi GitHub ağı sayesinde, ufak bir fikir çok büyük bir projeye dönüşebilir.

GitHub un kullanım alanına göre ücretli ve ücretsiz üyelik modelleri bulunmaktadır. Hesap özellikleri aşağıdaki gibidir.

Konumuza dönecek olursak GitHub yeni yaratıcı düşüncelerin ve projelerin oluşmasına ortam hazırlamak için bazı imkanlar sağlamakta.

Aşağıdaki resimlere bakarak yahut GitHub Student Developer Pack linkinden faydalanabileceğiniz imkanlara bir göz atabilirsiniz.

Tüm bu imkanlardan faydalanmak için sahip olmamız gereken tek şey üniversitelerin bizler için sağlamış olduğu öğrenci mail adresi.

İlk olarak GitHub’a ücretsiz olarak kayıt olalım.

Not: Direk olarak öğrenci mailinizle kayıt olup onaylarsanız daha sonra 2. bir işlem olarak öğrenci mailinizi ekleyip onaylamak zorunda kalmazsınız. Benim öğrenci mailim olmadığı için normal mail adresimle kayıt oldum, daha önce kardeşime ait Dokuz Eylül Üniversitesi mail adresiyle kayıt oldum. Öğrenci hesabım 3-4 saat içerisinde onaylandı.

Mail adresinizi kontrol ederek onaylayınız.

İkinci aşama; student pack programına kayıt isteği oluşturmak. Bunun için aşağıdaki linke tıklayalım.

https://education.github.com/

Öğrenci programınız onaylandığında böyle bir mail alacaksınız.

artık https://education.github.com/pack indirimlerden ve ücretsiz hizmetlerden faydalanabiliriz.

Görüldüğü üzre hesabım aktif durumda örnek olarak namecheap firmasından yıllık 19$ olan .me domaini ücretsiz olarak edinebilirim aynı kampanya içerisinde 1$ a .co uzantılı domain+whois gizleme yada 5$ a .com uzantılı domain+whois gizleme edinebilirim.

Yine namecheap firmasından yıllığı 9$ olan comodo positive ssl yi ücretsiz olarak edinebilirim. Bu ve bunun gibi bir çok kampanyadan yararlanabilirim.

Umarım işinize yarar, bir diğer makalemde görüşmek üzere.