Apple’ın yeni bombaları iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, hangi yenilikleri sunuyor?

iphone6-r2.jpg

Neredeyse 6 aydır gelen sayısız sızıntının ardından iPhone 6 ve büyük ekranlı modeli iPhone 6 Plus, Apple tarafından resmi olarak tanıtıldı.

4.7 inç’lik ekran boyutuna sahip iPhone 6, 1334 x 750 çözünürlüklü dokunmatik ekrana sahip. Diğer model ise 5.5 inç’lik ekranında Full HD çözünürlük sunuyor. Her iki model de Apple’ın yeni A8 işlemcisini (ve M8 yardımcı işlemcisini) kullanıyor. Apple, 64-bit mimariye sahip yeni A8 işlemcisinin 2 milyar transistörden oluştuğunu, bir önceki nesil işlemciden yüzde 17 daha küçük olduğunu söylüyor. A8’in işlemci performansı Apple’a göre yüzde önceki nesilden yüzde 20 daha yüksek. GPU alanındaki hız geliştirmesi ise yüzde 50’ye ulaşıyor.

iphone1

 

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, inceliğiyle öne çıkıyorlar. iPhone 5S’in 7.6mm’lik profilinin yanında iPhone 6 sadece 6.9, iPhone 6 Plus ise 7.1mm’lik kalınlığa sahipler.

20 LTE bandını destekleyen iPhone’lar, dünya çapındaki mobil ağların çoğuyla çalışabiliyorlar.

Yenilenen kamera, yatay ekran, ve nihayet NFC!

iphone2

 

iPhone 6 ve 6 Plus, yepyeni bir kamera sensörüyle geliyor, ancak kamera çözünürlüğü hala 8 megapiksel. iPhone 6, dijital, yani yazılımsal görsel dengeleme işlevine, iPhone 6 Plus ise gerçek bir optik görsel dengeleme işlevine sahip. 5-element lens, f/2.2 odak aralığı, yeni True Tone Flaş gibi işlevlere sahip kamera, 30fps, 60fps, 120fps veya 240fps’de 1080p video kaydı yapabiliyor.

iPhone 6 Plus’ı ekran boyutu dışında farklı yapan en önemli yanı, Apple’ın yeni tanıttığı yatay ekran modu. Bu modda uygulamalarda daha fazla içerik görmeniz mümkün hale geliyor. Dilerseniz giriş ekranını da yatay olarak kullanabiliyorsunuz. Tanıtımda gördüğümüz kadarıyla yatay mod, iPad’dekine benzer biçimde çalışıyor. iPhone 6 Plus’ın klavyesinde Kes, Kopyala, Yapıştır gibi düğmelere de rastlıyorsunuz.

iphone3

 

iPhone 6’yla birlikte Apple, nihayet NFC teknolojisine de adımını atıyor. Apple Pay adı verilen ödeme sistemiyle firma, şimdiye kadar yayılmayı başaramayan mobil ödeme sistemlerinde devrim yapmayı planlıyor. Apple Pay’in öne çıkan özellikleri arasında Touch ID’yi kullanarak ödeme yapabilme, kredi kartı bilgilerinizin satıcıya gösterilmemesi var. Apple, yeni sistem ile yaptığınız alışverişleri kendisinin bile görmediğini iddia ediyor. Telefonunuzu kaybetmeniz halinde kredi kartınızı iptal etmenize gerek kalmıyor, çünkü bu bilgi telefonunuzda depolanmıyor.

Diğer geliştirmeler ve fiyatlar

iphone4

 

Apple’ın klasik biçimde, “şimdiye kadar üretilmiş en iyi iPhone’lar” olarak adlandırdığı yeni telefonları (bu kez mecburen çoğul ekiyle), tabi ki iOS 8’le geliyorlar.

Daha önce Apple tarafından duyurulan iOS 8, iPhone 4S’ten 5S’e tüm iPhone’lara yüklenebilecek. iOS 8’deki yenilikler arasında hızlı ses mesajları göndermenize olanak tanıyan yeni mesajlaşma uygulaması, geliştirilen uyarılar var. Bunların yanında iOS 8’le birlikte uygulamalar, birbirleriyle gerçek anlamda iletişim kurabilir hale geliyorlar.

Apple’ın tanıtımda “reachability” adıyla tanıttığı yeni parmak hareketi, giriş düğmesine çift dokunarak tüm ekranı aşağı kaydırmanıza ve üstteki düğmelere ulaşmanıza olanak tanıyor. Bu arada geliştiriciler, iPhone 6 Plus’ın geniş ekranına özel uygulamalar tasarlayabiliyorlar.

Apple’ın verdiği rakamlara göre iPhone 6 Plus, geniş gövdesindeki daha büyük pili sayesinde 24 saat 3G konuşma süresi sunuyor. iPhone 6’nın sunduğu 3G konuşma süresi ise 14 saat.

iPhone’un Fitness özellikleri de geliştirilmiş. Eklenen barometre sensörü, yüksekliğinizin hesaplanmasına olanak tanıyor. Apple, Nike+ uygulamasının yükseklik bilgisini de gösterecek biçimde güncelleneceğini söylüyor.

Fiyatlar ve çıkış tarihi

iPhone 6 16GB’nin kontratlı yurtdışı fiyatı 199 dolar olarak açıklandı. 64GB’lı modelin fiyatı 299,yeni 128GB’lık modelin fiyatı ise 399 dolar olacak. iPhone 6 Plus’ın kontratlı fiyatları ise 16GB’lık model için 299 dolar, 64GB’lık model için 399 dolar ve son olarak 128GB’lık model için 499 dolar olarak açıklandı. iPhone’un Türkiye’deki fiyatları, vergiler ve ek ücretlerin devreye girmesiyle elbette bu fiyatların oldukça üstünde olacaktır.

iPhone 6 ve 6 Plus, 19 Eylül’de piyasaya sürülecekler. Yeni telefonlar, Apple’ın verdiği bilgiye göre 2014’ün sonunda 115 ülkeye ulaşmış olacak.

Kaynak:http://www.chip.com.tr/makale/iphone-6-ve-iphone-6-plus-hakkinda-her-sey_49480.html