DigitalOcean çılgınlığı ile ucuz ssd cloud server alımı ve kullanımı

17
4123

Merhaba, bu yazımda sizlere çok uygun bir fiyata nasıl vps sunucu sahibi olabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Öncelikle sistemin işleyişinden bahsedeyim. İnternet sitesine kayıt oluyorsunuz, daha sonra size vereceğim promosyon kodlarından birini sisteme tanımlatarak 10$ promosyon kazanıyorsunuz. Ancak gel gelelim ki sistem bu promosyonu direk kullanmanıza izin vermiyor.

Peki ne yapmanız gerek? .Sisteme en az 5$ da siz ödeme yapmalısınız, ödemeyi kredi kartı yoluyla veya daha güvenli olan paypal aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.Ödeyeceğiniz meblağ aşağı yukarı 11 TL gibi bir rakama tekamül ediyor ve hesabınızda 15 $ ınız olmuş oluyor. Bu 15 $ dilerseniz sizi 3 ay vps server sahibi yapabiliyor.

Hesabınızdaki bu parayı istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz ve seçeceğiniz paket program, hangi program olursa olsun ücreti aylık değil saatlik olarak alıyorlar. Buda sistemin bir başka güzelliği.

Şimdi bu vps serveri alabilmek için yapmamız gerekenleri adım adım anlatacağım;

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak sisteme kayıt oluyoruz.

https://www.digitalocean.com/

 

Sayfadaki SIGN UP butonuna veya resimdeki işaretlediğim gerekli alanları doldurarak kayıt oluyoruz. Kayıt işlemi çok basit ama kesinlikle geçerli bir mail adresi vermeniz gerekiyor. Çünkü bu adresi onaylamamız gerekecek. Evet gerekli alanları doldurup Create Account butonuna tıkladık ve karşımıza kontrol panelimiz geldi ama öncelikle mail adresimizi onaylatalım.

Gelen mail deki “ Please visit the following url:” satırının altındaki linke tıklayarak mail adresimizi onaylatıyoruz.

 

Mailimiz onaylandı ve bizi Billing diye bir sayfaya yönlendirdi. Tekrar Billing Butonuna tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki resimdeki bölüm geliyor.

 

Promo Code yazan yere aşağıdaki vereceğim kodlardan birini yazıyoruz, en üsttekini yazmanızı tavsiye ederim zira o 10$ lık ve çalışıyor test ettim.

OMGSSD10: 10 $

HOLIDAYSSD: 10 $

FBNEWS5 : 5 $

Evet promosyon kodumuzu tanımlattıktan sonra anında 10 $ hesabımıza geçiyor. Aşağıdaki resimdeki uyarıyı ve bilgilendirme mailini alacaksınız.

 

Daha sonra Droplets sekmesine tıklıyoruz ancak hesabımız henüz aktif değil bu yüzden Get Started butonuna tıklayarak ödeme yöntemimizi seçip ödememizi gerçekleştiriyoruz.

 

 

Ben paypal aracılığıyla ödeme yaptım. 5$ ödedim 11 TL. Ve artık hesabımız aktif hayırlı uğurlu olsun artık istediğimiz özelliklere sahip bir cloud server kurulumu yapabiliriz.

 

Karşımıza kuracağımız serverle ilgili belirlememiz gereken sekmeler geliyor.

 

 

Serverimizin ismini, özelliklerini, lokasyonunu ve kurulacak Linux işletim sistemini seçtik. Ben server ismini “o12orgserver” belirledim ve “512MB RAM/1CPU, 20GB SSD DISK, 1TB TRANSFER” aylık 5$ olan paketi seçtim. Lokasyona gelince Hollanda seçtim çünkü ülkemize en yakın lokasyon orası. Son olarakta işletim sistemini Centos 6.4 64 Bit olarak seçtim, son sürüm seçmedim çünkü daha sonra size bu server üzerinde neler yapabileceğinizi anlatacağım ve bazı uygulamalar son sürümle uyumsuz.

Create Droplet butonuna zevkle tıklıyorum ve 55 saniye içerisinde oluşacak serverimi bekliyorum. Ayrıca yeri gelmişken belirteyim server ipsi ve bilgileri mail adresinize gelecek.

 

Saniyeler içinde serverimiz kullanıma hazır hale geldi.

 

Sistemin bir başka güzelliği de resize sekmesini kullanarak sisteminizin yetersiz kaldığı durumlarda özelliklerini yeniden yapılandırabilmeniz. Resimden de anlayacağınız üzre serverimiz şuan aktif.

Serverimizin çalıştığını göstermek adına mailime gelen bilgilerle putty terminal ile ssh bağlantısı sağlayacağım. Aynı console bağlantısını internet arayüzündeki Console Access butonuylada sağlayabilirsiniz. Ancak puttyi tavsiye ederim.

Gördüğünüz gibi serverimiz sorunsuz çalışmakta, içini yapılandırmaksa size kalmış. Bir sonraki yazımda bu çekirdek yapı üzerinde neler yapabileceğimizi anlatacağım. İyi günler dilerim.

 • Merhaba. Digital Ocean’dan aldığınız sunucu işinizi görüyor mu?
  Performansı nasıl ve memnun musunuz?.Ben de ordan almayı planlıyorum

  • Teknograph

   Merhaba Emre, sunucuyu ne amaçla kullanmayı düşünüyorsun? Bunu bilirsem daha sağlıklı yardımcı olabilirim.Kullanım amacına göre farklı fiyatlarda, farklı paketler seçebilirsin.

  • İsimtescil’de şuan hosting ama çok sıkıldım.Bide sitem 2 kez kapandı.VPS’ye geçin dediler.Zaten sürekli sorun çıkıyordu.Onu bırakıp wp yüklü sistemimi orda barındırmayı düşünüyorum. Sunucuda 5gb’lık mp3 de olucak. Sence 10$ olan bunu karşılar mı?

   • Teknograph

    Tekrar Merhaba,sunucuda 5gblik mp3 olması bence sıkıntı yaratmaz ve eğer istersen 10$ olandan bir vps oluşturup denemen için sana ssh bilgilerini mail atabilirim. Gerekli yüklemeleri yaparak deneme yaparsın ve böylece aklında soru işareti kalmaz.

    • Gerçekten çok iyi olur.Teşekkürler 🙂

     • Teknograph

      Merhaba, bilgileri mail yoluyla gönderdim.

      ÖZELLİKLER
      1GB / 1 CPU
      30GB SSD DISK
      2TB TRANSFER
      Amsterdam Lokasyon
      CentOS 6.5 x64

      Denemeniz bittikten sonra yine site üzerinden yorumla bildirirseniz sevinirim. Eğer 64bit istemiyorsanız, 32bit kurabilirim. Oluşabilecek sıkıntılarda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağım.

     • İlk kez kullandığım için 🙂 ;
      Filezilla ile giriş yaptım dosyaları nereye atıcağım+nerden görebilirim?

     • Teknograph

      Şuan size gönderdiğim bilgiler Centos işletim çekirdeği kurulu ve yapılandırılmayı bekleyen bir vps server bilgileri, yani içine ne kurup ne olarak kullanacağınız size kalmış,putty ile ssh bağlantısı sağlayıp gerekli kurulumları yapmanız gerekmekte. Anladığım kadarıyla bu konuda bilgi sahibi değilsiniz ve bu işlemleri yapmak iyi derecede linux bilgisi ister. İsterseniz digitalocean yerine hazır webserver olarak kurulmuş ve cpanelli vpsler satılmakta onları araştırın.

     • Teknograph

      Dosyaları atmanız birşey ifade etmez host olarak kullanabilmeniz için öncelikle ssh bağlantısı yapıp, apache web server, mysql server,dns server, mail server gibi bileşenleri kurmanız gerekiyor yada bir panel kurmanız gerekmekte.

      Örneğin, webuzo panel kurabilirsiniz.
      https://www.o12.org/2014/06/21/centos-vps-webuzo-panel-kurulumu.html

     • wget http://files.webuzo.com/install.sh kodunda command not found hatası alıyorum

     • Teknograph

      yum -y install wget
      yazarak wget modülünü servere yükleyebilirsin.

 • fatih

  Server adının FQDN şeklinde olması gerekiyor, aksi halde dns lerde ve mail serverde sorunlar çıkabilir. Örnek: “server1.domainadi.com” yada “s1.o12.org” gibi

  • Teknograph

   Merhaba Fatih, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. FQDN (Full Qualified Domain Name) olarak girilmesinin bir etkisi varmı bilmiyorum fakat şimdiye kadar ne dnslerde nede mail serverde bir sıkıntı yaşamadım, bu durum kurulum sonrası configleri elle düzenlediğimden dolayı olabilir fakat cpanel FQDN şeklinde olmazsa kuruluma dahi izin vermiyor, buradan şu sonuca varmak mümkün FQDN şeklinde yazmakta fayda var. Bunun için ssh bağlantısı sağlayıp root olarak oturum açtıktan sonra, hostname serveradi.domain.com şeklinde eski server ismini yenisiyle FQDN şeklinde değiştirmek mümkün.

   • fatih

    Digitalocean panelde server adı FQDN değilse, server içinde SSH ile değişseniz bile “Reverse MX A records (PTR)” kaydı oluşmuyor, bu da mail alış-verişinde sıkıntılar yaratabilir. Droplet oluşturduktan sonra da “Settings/Rename” kısmından değiştirebilirsiniz server adınızı. Orada da yazıyor zaten “This will update the displayed hostname of your droplet and the automatically generated PTR record.” diye. Bu arada ben R10’da nginx’e panel arayan üyeyim. Siten güzelmiş, aynı temanın modifiye halini ben de kullanıyorum yeni projemde. Şu serveri bi kursaydık hayırlısıyla, projeyi de hayata geçirecez ama olmuyor 🙂 webuzo’yu deneyeceğim bu akşam.

    • Teknograph

     webuzoyu denedikten sonra projene başlayabilirsin, isteklerini fazlasıyla karşılayacaktır, üstelik ücretsiz. Bu konuda verdiğin bilgi için ayrıca teşekkür ederim.

 • o12’ye teşekkürler.
  Deneyimlerim;
  Aynı site içeriği digitalocean’da 4,13 saniyeye açılırken kendi hostingimde 13,67 saniyeye açılıyor.
  Sayfayı sürekli yenilediğimde veritabanı sorunu veya başka birşey ile karşılaşmıyorum.
  Çok yakında ben de sitemi digitalocean’a taşıyacağım.

  Tekrar Teşekkürler 🙂

  • Teknograph

   o12.org olarak biz teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.